COLAS CZ dokončil část obchvatu Českých Budějovic

27.6.2023

Jihočeská metropole je chronicky přetížená tranzitní dopravou, a tak je každá nová komunikace, která má potenciál Českým Budějovicím ulevit, jenom vítaná. Platí to také o takzvané Jižní tangentě (silnice II/143), která propojuje stávající silnici I/3 se stavbou městského úseku dálnice D3. Téměř tříkilometrovou spojku, jejímž investorem je Jihočeský kraj, v těchto dnech dokončilo konsorcium firem Colas CZ a FIRESTA-Fišer.

Jižní tangenta, jejíž stavba začala v roce 2021, začíná okružní křižovatkou na silnici I/3 u Plané, pokračuje na východ přes okraj Včelné a napojuje se mimoúrovňovou křižovatkou Roudné v místech, kde vzniká nový úsek dálnice D3. Ze stavařského pohledu šlo o náročnou stavbu, kde vznikly dvě okružní křižovatky, celkem šest mostů (z toho tři železniční), 300 metrů protihlukových stěn nebo lávky pro cyklisty a pěší. Mezi nejzajímavější řešení patří šestiramenná „superkřižovatka“ mezi Včelnou a Rožnovem, nad níž vede místní cyklostezka, a také jednokolejná trať z Českých Budějovic do Českého Krumlova.

 „Jižní tangenta pro nás byla technicky náročná zakázka plná výzev. Velké mimoúrovňové křižovatky, přemostění, přeložky železničních tratí, bypass, náročný harmonogram – taková kombinace vyžaduje plné nasazení. Jsem rád, že jsme u Českých Budějovic opět prokázali, že umíme stavět kvalitně a bezchybnou práci odvádět včas,“ říká Tomáš Krones, generální ředitel a předseda představenstva Colasu CZ.

 Do budoucna se počítá ještě s druhou etapou Jižní tangenty. Ta má měřit 5,5 kilometru a povede dál mezi Vidovem a Plavem směrem k Heřmani a Borovnici a za Novou Vsí se pak napojí na silnici do Trhových Svinů. Plný efekt obou úseků Jižní tangenty přinese ale až napojení na nové úseky D3 na jih od jihočeské metropole. Jeden z nich, Úsilné-Hodějovice, staví Colas CZ v konsorciu s kolegy z M-Silnice a Hochtief. S dokončením počítá Ředitelství silnic a dálnic do konce roku 2024.

 

Kontaktní formulář

Odeslat zprávu
Tento web používá pro správné fungování COOKIES
souhlasím
odmítnout
více