Jižní tangenta České Budějovice

27.6.2023

Jižní tangenta, jejíž stavba začala v roce 2021, začíná okružní křižovatkou na silnici I/3 u Plané, pokračuje na východ přes okraj Včelné a napojuje se mimoúrovňovou křižovatkou Roudné v místech, kde vzniká nový úsek dálnice D3. 

Ze stavařského pohledu šlo o náročnou stavbu, kde vznikly 2 okružní křižovatky, celkem 6 mostů (z toho 3 železniční), 300 metrů protihlukových stěn nebo lávky pro cyklisty a pěší. Mezi nejzajímavější řešení patří šestiramenná „superkřižovatka“ mezi Včelnou a Rožnovem, nad níž vede místní cyklostezka, a také jednokolejná trať z Českých Budějovic do Českého Krumlova.

 Do budoucna se počítá ještě s druhou etapou Jižní tangenty. Ta má měřit 5,5 kilometru a povede dál mezi Vidovem a Plavem směrem k Heřmani a Borovnici a za Novou Vsí se pak napojí na silnici do Trhových Svinů. Plný efekt obou úseků Jižní tangenty přinese ale až napojení na nové úseky D3 na jih od jihočeské metropole. Jeden z nich, Úsilné-Hodějovice, staví Colas CZ v konsorciu s kolegy z M-Silnice a Hochtief. S dokončením počítá Ředitelství silnic a dálnic do konce roku 2024.

Termín výstavby2021 - 2023
Objem prací693 mil Kč
ZhotovitelSdružení COLAS CZ, a.s., FIRESTA - Fišer 

Kontaktní formulář

Odeslat zprávu
Tento web používá pro správné fungování COOKIES
souhlasím
odmítnout
více